Вести

Вујовић: Настављамо са уклањањем дивљих депонија

Председник општине Ћуприја Јовица Антић и министарка за заштиту животне средине, Ирена Вујовић, потписали су уговор за реализацију Пројекта превенције нелегалног одлагања отпада и уклањања диваљих депонија на територији општине Ћуприја.

Kако стоји у Уговору, ресорно Министарство учествује са три, док ће општина Ћуприја за пројекат  очувања земљишта  и за адекватно одлагање нелегалног отпада издвојити милион динара.

На овај начин наставиће се са решавањем проблема везаних за нелегално одлагање отпада и дивљих депонија на територији општине, а заједно са свим осталим пројектима који се спроводе у циљу очувања животне средине, у многоме ће се смањити количина отпада који се налази ван места предвиђених за одлагање истог.

Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић потписала је уговоре са представницима више од 40 локалних самоуправа којима су на јавним конкурсима министарства одобрена средства за уклањање дивљих депонија и реализацију пројеката заштите земљишта.

Према њеним речима, уговори за санацију девастираног земљишта потписани су са 14 локалних самоуправа, које су кандидовале добре пројекте заштите земљишта где су некада била клизишта, ерозије или дивље депоније, а где би после санације требало да буду зелене површине или паркови.

"За ове намене је одвојено 100 милиона динара за 14 општина и градова са којима смо данас посписали уговоре", рекла је министарка Вујовић.

Додала је да су потписани и уговори за одобрење средстава за уклањање 250 дивљих депонија и то у 34 локалне самоуправе.

"Лане смо уклонили 500 депонија а ове године је конкурсом предвиђено да се уклони још 250, чиме бисмо од 3.500 колико је процењено да их је у Србији било, очистили 750", рекла је Ирена Вујовић.

Навела је да су се локалне самоуправе обавезале да да ће депоније уклањати у периоду од 15. јуна до 15. јула.

Kао важно је истакла и то да је одвојено 20 милиона динара за камере које ће, зависно од техничких могућности, бити постављене на појединим местима са којих су уклоњене дивље депоније, како би се пратило да ли неко опет баца смеће на то место.

"Те камере ће бити повезане са софтвером и моћи ћемо у реалном времену да пратимо дешавања на њима и да у случају потребе предузмемо све неопходне мере", нагласила је министарка.

Kолико је грађанима важно уклањање дивљих депонија илустровала је податком да је путем апликације гРеацт, од око 3.000 пристиглих пријава, 70 одсто било усмерено управо на овај проблем.

 

 

 

Извор: Телевизија Поморавље/Танјуг